Stare gry nie umierają nigdy...

Nostalgia za starymi grami


#1 2010-11-26 19:40:18

 Amigos

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-29
Posty: 78
Punktów :   

Lords of the Realm

Lords of the Realm to turowa strategia wydana wydana przez Impressions Games w 1994 roku na Amigę oraz PC. Cel gry teoretycznie jest prosty. Musimy zdobyć panowanie nad średniowieczną Anglią, jako że poprzedni król zszedł z tego świata nie pozostawiając po sobie następców wywodzących się z rodu. Gra zaczyna się dokładnie wiosną 1268 roku. Każda tura to jedna pora roku w trakcie której musimy podjąć rozsądne i ważne dla rozwoju naszej gospodarki oraz stanu morale naszych obywateli decyzje. Każda tura to też prawdopodobieństwo wystąpienia losowych zdarzeń na które nie mamy żadnego wpływu. Do takich zdarzeń należą np.: susza, baby boom, plaga szczurów etc. Przed rozpoczęciem potyczki mamy możliwość ustawienia poziomu trudności dwóch składowych rozgrywki:

Ekonomii – wywierającej wpływ na bardziej lub mniej sprzyjające warunki zarządzania i zdarzenia losowe;

Działań Wojennych – determinujących w jaki sposób radzić będą sobie nasi oponenci w starciach z nami.

Poziomów do wyboru mamy 5 – od nowicjusza do eksperta. Na początku warto raczej zapoznać się z grą na jednym z niższych poziomów, by nie zakończyć rozgrywki zbyt szybko.
   Aspekt ekonomiczny jest dalece bardziej rozwinięty niż ten związany z działaniami wojennymi. Musimy troszczyć się o to, aby nasi ludzie byli szczęśliwi, a ziemie dostarczały wystarczającą ilość jedzenia. To oczywiście nie wszystko. Dochodzą do tego takie kwestie jak ustalanie podatków, produkcja drewna, czy handel.
   Bitwy natomiast możemy rozwiązać na dwa sposoby. W pierwszym z nich sami kontrolujemy naszą armię (w takim przypadku bitwa odbywa się w czasie rzeczywistym), w drugim natomiast pozostawiamy wynik bitwy komputerowi. Poza tym, istnieje możliwość oblegania zamków wroga.
   Ciekawym dodatkiem jest opcja budowy zamku w całości zaprojektowanego przez naszą osobę. Oczywiście należy brać pod uwagę to, że im większy zamek, tym więcej drewna, oraz kamienia zużyjemy na ukończenie konstrukcji.
Rywalizacja zawsze toczy się pomiędzy sześcioma pretendentami do tronu z czego wszyscy mogą być sterowani przez graczy ludzkich. W taki oto sposób gra umożliwia nam zabawę ze znajomymi przy jednym komputerze.
   Podsumowując, LOTR to całkiem rozbudowana gra strategiczna z naciskiem na aspekt ekonomiczny. Zdarzenia losowe, czy listy od pozostałych możnowładców dodają jej pewnego smaczku i nieprzewidywalności. Oczywiście przy dłuższej rozgrywce można ulec wrażeniu powtarzalności, ale jaka gra na dłuższą metę obroni się przed tym odczuciem? Moja subiektywna opinia na temat tej gry jest bardzo pochlebna. Spędziłem przy niej wiele szybko mijających godzin, szczególnie wtedy, gdy podczas rozgrywki towarzyszył mi ktoś znajomy. Jednym słowem – polecam.

PS Nie podaję linku do downloadu, gdyż na niektórych stronach znalazłem informację jakoby gra była nadal w sprzedaży i nie ma statusu freeware. Nie zdołałem tego do końca zweryfikować, ale jeśli komuś będzie zależało, to myślę, że grę dostanie:).

Lords of the Realm

https://s5.postimg.org/xa2n4wqwn/Lordsofthe_Realm-1.jpg
https://s5.postimg.org/5dnrn53jr/Lordsofthe_Realm-2.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
rehabilitacja dzieci bydgoszcz firma ochrony zielona góra